Her 30 Saniyede Bir Pizza Yapan Robot

1 428

Fransız şirketinin geliştirmiş olduğu “Ekim” isimli robot, jet hızıyla pizza yapımı için geliştirildi. Pizza ustası robotun üretimindeki amacın, pizza yapım ve teslim süresini azaltmak olduğunu söyledi. Robot henüz servise başlamadı. Şu an için sadece Paris’te bir sergi salonunda görülebilen üç kollu pizza robotu Ekim, piyasaya sürüldüğünde 7/24 hizmet veren bir restoranda çalışacak ve kullanıcılar diledikleri pizzayı dokunmatik ekrandan sipariş verebilecek.

Tasarlanan bu robot aslında İtalyan bir şeften daha hızlı değil ancak üç kola sahip olması birden fazla görevi tek seferde yapabilmesini sağlıyor. Saatte 120 pizza yapabilen bu robotu kıyaslayacak olursak, bir insanın yapabileceği pizzanın 3 katına denk geliyor.
Müşterilerin siparişine göre taze pizza hazırlayan robot, insanların kullanılacak malzemeler, pizza boyutu ve tabanı gibi seçimleri özelleştirmesine imkan sunmakta. Pizza yapım robotu sadece hız değil, aynı zamanda pizza kalitesi yönüyle de dikkat çekiyor. Zaman ve gıda kalitesi arasında seçim yapmak zorunda olduğumuz günümüz şartlarında ikisini de aynı anda sunabilen bu robot insanların ilgisini çekmeyi başarmış durumda.
Sadece batıda değil, müşterilere hizmet vermek amacıyla robotlar yavaş yavaş Hindistan’da ki restoranlara da giriyorlar. Robotların insan müdahalesinden ve denetiminden bağımsız olarak bir restoranda çalışabilmeleri için henüz uzun bir yol var gibi görünüyor. Çünkü insanlar gıda maddelerini niteliksel olarak incelemede çok daha iyiler.

1 yorum
  1. Çatı Yükseltme diyor

    Vay neler var

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.