Pizzanın da Otomatını Yaptılar !

0 428

Günümüzde insanlar artık daha fazla hazıra yöneldiği için otomatlar da bir hayli çoğalmış durumda.

Peki Nedir bu Otomat ?

Bir yerindeki düğmeye,butona veya dokunmatik ekrana basma ile harekete geçip verilen işi kendi kendisine yapan makinelere otomat denir. Elektrik, ısı ve ışıkla çalışır böylece de üçe ayrılmış oluyor.
Otomat aslında çok da eski bir icat değildir. otomat ile alakalı ilk çalışmalar islam alimlerine aittir. Avrupa henüz bilim adına çalışmalara başlamadığı dönemde islam devletlerinde otomat kullanılmıştı.Çalar saat de otomata örnek gösterilir. Günümüzde otomat kelimesi denilince akla ücretli çalışan oyuncak makinaları, kahve makinaları, içecek ve aburcubur makinaları geliyor.

Durum böyle olunca Pizza’nın da otomatının çıkması gayet normal olarak gözüküyor. Almanya’nın bir kentinde ortaya çıkan pizza otomatı üç dakika içerisinde pizzayı hazırlayıp servis ediyor .Bu otomatın yapımcısı Marco Pellizzari pizza otomatı makinesinibirkaç noktaya daha koymak istediğini söyledi.
Makinanın çalışma prensibi şöyle: Makinanın içine 80 adet dondurulmuş pizza koyuluyor. Birisi ücreti ödediğinde makina otomatik olarak pizzayı 3 dakika içerisinde ısıtıp müşteriye servis ediyor. Böylece insanlar beklemeden ve hızlıca pizzasını yiyebiliyor. Acele işi olanlar için çok pratik bir nimet olan pizza otomatı şuan Almanya’da ilgi odağı olmuş durumda.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.