Pizzayı Kimlere Borçluyuz ? İşte Pizzanın Tarihi

0 414

Pizzayı Kimlere Borçluyuz ? Pizzanın Geçmişten Günümüze Serüveni

Dünyanın en popüler, en sevilen ve en lezzetli fast-foodlarından olan pizzanın sanılanın aksine uzun bir geçmişi var.

Bundan yaklaşık 350 sene önce bugünün İtalyasında Napoli’de bu mükemmel lezzet ortaya çıktı. O zamanlar büyük bir göç akınına uğrayan Napoli`nin nüfusu 18. Yüzyıl civarı kısa bir sürede  200.000’den 399.000’e yükseldi. Artan nüfus ile beraber şehir halkı yoksullaşmaya ve pratik, ucuz, acele ve kolay yemekler aramaya başladı. İşte bu sırada günümüz lezzetli yemeği olan pizza halkın bu ihtiyacını karşıladı.

İlk pizzalarda kullanılan malzemeler günümüzde kullanılanlar kadar çeşitli değildi. Tuz, domuz yağı, sarımsak, fesleğen ve  caciocavallo (at sütünden yapılmış bir peynir), domates  gibi herkesin kolayca ulaşabileceği malzemeler kullanılıyordu.

Bir süre pizza yoksul yemeği olarak nitelendirildi. Özellikle yabancı ziyaretçiler ve Amerika Kıtası’ndan gelen yemek gurmeleri tarafından tam anlamıyla iğrenç olarak nitelendirildi. Bu durum elbet uzun sürmeyecekti.Kral Umberto I ve Kraliçe Margherita gün içerisinde her öğün önüne gelen Fransız yemeklerinden bıkmışlardı. Kraliçe tarafından çağırılan Raffaele Esposito yerel lezzetleri kral ve kraliçeye sunmakla görevlendirildi. Kraliçe Margherita huzuruna getirilen pizzayı oldukça sevdi ve kraliyetin ana besinlerinden biri haline gelmesine izin verildi

Kraliçenin bu onayı ile pizza kraliyet ailesinin menüsüne girmekle kalmadı aynı zamanda yerel bir lezzet olmaktan çıkıp ulusal bir lezzet haline geldi.

Bu güzel lezzet kraliyet onayı alsa bile dışarı ülkelere çıkma çok gecikti. 19. Yüzyılın sonlarında pizza ikinci evi olarak Amerikayı seçti. Kıtada ilk pizzacı  Lombardiya – New York’ta açıldı. İtalya’nın aksine Amerika’da pizza seri bir şekilde ülke geneline yayılmayı başladı. Büyüyen kentleşme hızına ayak uyduran pizza, girişimcilerin bir numaralı tercihi haline geldi ve bu sayede ülke genelinde ismini duyurmayı başardı.

Pizzanın dünya geneline yayılması onun geliştirilebilir bir yemek olmasından dolayı çeşitli varyasyonlarda üretilmesine olanak sağlamıştır. Günümüzde Asya, Arupa, Amerika kısacası bütün kıtalara yayılan bu muhteşem lezzet sofralarımızı süslemekte ve bize tadına doyum olmaz bir lezzet sunmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.